Povodňová vlna v těle. Cukerný šok
(Depesche 11-12/2005)
Tento článek ke stažení či uložení jako PDF: CUKR
Krystalický cukr (1) a izolované uhlohydráty (2) (např. produkty z bílé mouky) se proženou jako velká voda naším tělem a zanechají za sebou chaos, který si v ničem nezadá s povodňovou vlnou. Od hlavy až k patě nastolí tak oslabený stav lidského organismu, že se každý den může stát bojem o přežití.
Konzumenti rafinovaného cukru jej zažívají ve formě nesčetných symptomů: nevysvětlitelná únava, ztráta energie a motivace, deprese, stavy úzkosti, problémy s žaludkem a střevy jako pocity plnosti, nadýmání, průjem a zácpa, padání vlasů, choroby kůže, napadení houbami, menstruační potíže, nervozita, poruchy spánku, špatná koncentrace – až k duševní pomatenosti a ještě jiným problémům. A co má velký význam: tělo je náchylnější k „infekčním nemocem“. Jeho tzv. imunitní systém je na dně, není schopen tělo přiměřeně ochránit.
Nejprve dobrá rada: cukr je léčící prostředek
Ano, slyšeli jste dobře. Někteří lékaři jej používají k zázračnému léčení – jeho rychlé léčivé účinky jsou především při popáleninách údajně nepřekonatelné. Tam, kde někdy selhala antibiotika, mohl být cukr nasazen jako vynikající zázračný lék a dokonce jako potlačovatel infekce. Proto se také používá ve vysokém dávkování (půl na půl) při výrobě zavařenin, jako jsou marmelády. Konzervuje – a nevítané mikroorganismy jako baktérie nebo spóry plísní nemají nejmenší šanci.
Šťastný a zamilovaný... díky cukru!
Ale nikoli pouze zevně (na popáleniny), cukr má pronikavé účinky i vnitřně. Díky dobře známé tezi, že cukr dodává rychlou energii, protože ihned přechází do krve (tezi dobře známe díky velice efektivnímu nasazení médií), zásobuje se skoro každý také před, po nebo během tělesně či duševně zvláště namáhavé práce cukrem ve formě tabulek čokolády, hroznového cukru, sladkých nápojů či něčím podobným. Pocítí to bezprostředně po požití cukru na vlastním těle: dostaví se pocit lehkosti a blaha, stoupne schopnost koncentrace a zmizí případná nervozita. Člověk se přechodně cítí silný, výkonný a... no ano... snad také o trochu šťastnější než předtím...?!
Důvod je lehce vysvětlitelný: Cukr a s ním veškeré izolované uhlohydráty [vymletá mouka (3) a škroby jako např. mondamin (4)] vyvolají při příchodu do krve – kam cukr dorazí ve skutečnosti již během několika minut po požití – produkci velkého množství inzulínu. Inzulín je hormon slinivky břišní, jehož hlavním úkolem je brát cukr dodávaný potravou z krve a přidělit jej veškerým buňkám a orgánům v těle, které tím získají energii.
Inzulín ale aktivuje i tvorbu látky, která se v mozku podílí na produkci serotoninu (5). Serotonin je někdy označován jako hormon štěstí, protože umí přičarovat veselou uvolněnost a dokonce i záchvaty euforie. Někteří lidé často trpí depresemi nebo stavy strachu kvůli permanentnímu nedostatku serotoninu. Kakao ostatně obsahuje látku, která je podobná serotoninu. Tato by měla vyvolávat i pocity zamilovanosti. Proto čokoláda jako kombinovaný produkt z cukru a kakaa vede k nejlepším drogovým „tripům.“
Optimální dávka
Lidé již samozřejmě vyzkoumali dávku cukru, která vede k žádanému duševnímu povznesení: dosáhneme ho za pomoci jen 2,5 lžíce cukru (= 30 g čistých uhlohydrátů) nebo alternativně 60 g nějakého pamlsku. Zajímavé je, že vyšší dávka nevede ani k lepšímu, ani k rychlejšímu výsledku. Naopak... a tím se dostávám k poněkud horším zprávám:
Mysteriózní, neutišitelná touha po cukru
Otázkou je, pokud toto množství působí tak, že nastolí spokojenost, proč cíleně nekonzumujeme toto množství, proč se pak prostě netěšíme svým životem, který se jeví jako pohodový, a proč člověk po tomto údajně plně dostatečném množství cukru není zcela nasycen a spokojen? Proč STÁLE jí sladkosti: pamlsky, žvýkačky, tabulky čokolády, zmrzlinu…? Nebo pije nápoje slazené cukrem: kafe, čaje, nealkoholické nápoje, kakao…? Nebo požívá jídla, která se skoro výhradně skládají z izolovaných uhlohydrátů: pizza, těstoviny, špagety, moučníky, pečivo, chlebíčky a chleba...?
Mohli bychom si myslet, že lidský organismus cukr a uhlohydráty nepotřebuje jen ke zvýšení nálady nebo k překonání akutních speciálních situací (zkoušky, sport, zvládnutí něčeho...), nýbrž k nepřetržitému fungování. Srdce, játra, mozek a svaly jak známo nedělají nikdy pauzu.
Chleba a koláče v době kamenné
Další otázkou by bylo, proč moderní člověk věří, že tělu musí k tomu účelu dodávat právě cukr a jiné izolované uhlohydráty – případně proč je přesvědčen, že by se nemohl lépe nasytit listy (saláty), kořínky a ovocem stromů?
Před několika desetitisíci lety naši předkové neměli k dispozici nic jiného, a jejich těla vykazovala mimo jiné větší výkony nežli dnešní člověk, který často nedělá nic jiného, než že se snaží zalíbit šéfovi.
Dříve se člověk pohyboval především chozením a podnikal tímto způsobem celodenní poutě, byl stále na nohou. V době kamenné pracovaly lidské mozky pravděpodobně také nepřetržitě, protože tehdejší lidé byli stále na stráži před možnými nepřáteli, navrhovali a vypracovávali nástroje a zřizovali si vlastnoručně nová obydlí z materiálů, které si sami připravili.
Ostatně, na jídelním lístku našich předků se nevyskytovalo obilí. Pravděpodobně tehdy jedli občas čerstvá semena divokých trav, jisté však je, že se neplahočili dlouhé hodiny sbíráním těchto nepatrných zrníček, aby je loupali a aby je nakonec nějakým způsobem měnili do stavu podobného mouce a z ní potom vytvářeli něco jako chleba či koláče. A když už by se s tím dělali, potom by takové placky z travních semen, vysušené na slunci, nikdy neměly tak mizernou kvalitu s vysokým stupněm škodlivosti, jako dnešní chleba – odhlédneme-li od všech těch umělých přísad a od okolnosti, že se zahřívá na 200 °C. Podívejme se pouze na obilí jako takové:
Moderní obilí...
... je, jako vlastně skoro všechna naše zelenina a ovoce, totálně přešlechtěné. K nejdůležitějším kritériím pěstování patří velká zrna, tedy co nejvyšší možný výnos na klas, a vysoký obsah glutenů (lepku) (6). Čím vyšší obsah glutenů, tím lepší pečící vlastnosti mouky, a tím větší je u mnohých lidí nebezpečí, že se u nich vyvinou alergie na tyto nepřirozené bílkoviny. Proč? Protože těla jsou inteligentní a zcela jasně poukazují na to, co nechtějí, případně nepotřebují. Výsledkem jsou obrovská zrna na slabých stoncích, která se svými divokými předky nemají už nic společného. Sama by už přežít nemohla, jsou zchoulostivělá a jsou vhodnou potravou pro houby a hmyz, jak je patrné z „péče“ a „ošetřování“ zemědělci (pesticidy proti hmyzu a fungicidy proti houbám). Jak by nám mohla neduživá semena zprostředkovat zdraví a životní sílu?
K tomu všemu se nakonec těmto „mimozemšťanům“, plně napumpovaným pesticidy, herbicidy a dusíkatými hnojivy, odebere právě díl, který by naše tělo ještě mohl zajímat: vrchní slupka bohatá na balastní látky a klíček bohatý na vitamíny a minerály (otázka je, do jaké míry se v dnešní vyžilé půdě stopové prvky a minerály vůbec vyskytují – pozn. překl.). Zůstanou jen izolované uhlohydráty, nic než škroby a šlechtěná bílkovina!
Jak známo, bílý zářící krystalický konzumní cukr, ale i hnědý třtinový cukr (často jen nabarvený) pocházejí z cukrové třtiny nebo z řepy cukrovky. Jelikož ale s tímto cukrem nejíme i listy cukrové třtiny nebo řepy – například jako salát – (kde bychom je také měli shánět?) a také nechroupáme jejich slupky, nýbrž tyto zbytky v nejlepším případě dáme zvířatům, znamená to, že zvířatům se dostanou právě ty vitální látky, které v našem konzumním cukru chybí a po nichž naše těla tak hladově prahnou.
To je odpovědí na otázku, proč člověk není jednoduše spokojený se zmíněnou dávkou cukru, nýbrž proč se naopak stane neuspokojeným – a neuspokojeným zůstane, dokud drasticky nezmění svůj způsob výživy!
Stálá chuť či silné ataky hladu jsou pokusy těla, dát najevo svému majiteli, že mu chybí životně důležité látky (vitamíny, minerály, stopové prvky), které by tělo chtělo prosím s příštím jídlem. Bohužel většinou doufá marně a hladoví si tiše samo pro sebe. Dotyčný člověk je permanentně ve stavu hledání něčeho dobrého, ačkoli vrchní knoflík u kalhot již sotva dopne. Také naše zelenina, saláty a ovoce jsou pouze pro oko – dlouhé skladování a optimální schopnost transportu, jak již tušíte, vyžaduje velmi vysoký obsah cukru. Minerály, vitamíny? Ani potuchy, ani stopy!
Falešný cukr je mezitím už i v mrkvi!
U dnešních druhů ovoce existuje například super-sladký ananas, který nechutná ani tak po ananasu, nýbrž jako mdle sladký cukrový sirup. Také banány, pomeranče a především hroznové víno bez pecek nebo rozinky bez jader (sultánky), podobně jako melouny bez jader, patří k ovoci, které bylo vyšlechtěno na nejvyšší možný obsah cukru.
Hrdlo spotřebitele je nyní prostě „nastaveno na sladko“. Také některá jablka a – nyní se držte – dokonce mrkev a červená řepa jsou tak přešlechtěné a sladké, že naše tělo tyto „potraviny“ již nechce. Obsahují cukr – a stejně (skoro) jako u bílého krystalického cukru této zelenině chybí díky nejextrémnějšímu a bezohlednému způsobu šlechtění a pěstování mnoho důležitých doprovodných látek, které by tělo potřebovalo ke zpracování obsaženého cukru. To by člověk měl mít na paměti, když se přejídá těmito plody naprosto bez užitku.
Bezjadernost u plodů nám ostatně může jasně poukázat na nevhodnost takových plodů jako prostředků k výživě. Jsou to druhy tzv. hybridů (7), které se samy jakožto neplodné nedají rozmnožit, nejsou sice bez šťávy, ale o to méně mají v sobě síly.
Mezitím se dokonce zjistilo, že těmto plodům nejen že chybí důležité vitální látky, nýbrž že se jejich cukr v organismu chová právě tak jako balený průmyslový cukr. Organismus jej už nevnímá jako přírodní cukr. Někteří experti na výživu nazývají cukr těchto plodů hybridní cukr.
Předkové našich plodů.
Ještě uděláme krátkou odbočku do doby kamenné: Naše jablka pocházejí z malého, tvrdého a spíše málo šťavnatého plodu, který skoro nikdy nechutnal sladce. Právě tak málo sladké jsou divoké pomeranče; ale jsou plné jemné, ovocné vůně – a co spotřebitel dnes už vůbec neoceňuje, ale měl by – plné velkých, tlustých jader. Pokud bychom takové jadérko zasadili, vyroste z něj statný strom plodící ovoce. Udělejte to s jadérkem – pokud nějaké najdete – z nějakého hodně cukernatého pomeranče. Pokud budete mít hodně štěstí, semínko vyklíčí a vyroste rostlinka. Budete na ni ale muset dávat dobrý pozor, protože škůdci všeho druhu ji budou milovat. Na plody budete čekat marně.
Cukr je v původních planých rostlinách obsažen velmi spoře. Ale právě na tento nízký obsah přírodního cukru je náš organismus naprogramován!
„Drogy“ a „feťáci“
Plníme si žaludky nekonečným proudem různých produktů z obilovin v kombinaci s rafinovaným či hybridním cukrem, takže už tam nemáme místo pro výživu, na niž náš organismus tak žádostivě čeká. Pokud by se tělo současného člověka již bylo přizpůsobilo této nové formě výživy, pak by se muselo přece nacházet v nejlepším zdravotním stavu.
Proč jsme si vybrali jako hlavní prostředky výživy zrovna ty dvě látky, totiž rafinovaný cukr a produkty z „mletého kartonu“ (vymleté mouky) – vedle ještě více než sporných bílkovin a dodavatelů tuků ve formě masa a mléka? A co je nejzáhadnější, proč zůstáváme u této formy výživy, i když jsme již poznali, že nám nepřináší nic než utrpení a nemoci? Což nás nenapadne nic jiného, co by nás mohlo učinit šťastnými a spokojenými? Což se nám to podaří pouze za pomoci průmyslové potravy vyráběné bez lásky? Pokud ano, pak se musí jednat o náruživost či závislost, protože k „junk-food“ (odpadkovému jídlu) není nikdo obvykle nucen!
Kdo vyrostl bez cukru a jídel z vymletého obilí, obvykle si oboje oškliví a brání se s pevně sevřenými rty vpustit do těla sebemenší kousíček takového jídla. Narodili jsme se ale do světa, v němž je naprosto normální konzumovat drogy a podávat je dětem od prvních dní po narození. A tak jsme automaticky byli vychováváni k závislosti a myslíme si, že bychom bez cukru a produktů z vymleté mouky nemohli být šťastni. Nevěříte?
Udělejte si test
Odstraňte cukr, jak navrhoval Michael Kent již v Depeschi 30/2002. Ale prosím, všechny druhy a také tu nejmenší stopu po cukru. Přečtěte si pečlivě všechny etikety s názvy přídavných látek a přísad. Nebo ještě lépe, ušetřete si to, protože sotva najdete hotové produkty, které by neobsahovaly ani cukr ani obilí. Nejlepší by byla čerstvá strava. Obilí vynechat též? Jistě, vyhýbejte se současně všem produktům z obilí. S ohledem na skutečnost, že dnešní obilí je právě tak nevhodné, odstraňte i celozrnné produkty.
Velmi brzy zjistíte, že najednou nebudete moci myslet na nic jiného než na nudle – a za krajíček suchého chleba, nejpozději třetího dne odpírání, budete ochotni vysázet na stůl sumy, které možná ani nemáte. Nemusí to tak být navždy a nejdříve to má posloužit účelu, abyste si dokázali existenci své závislosti na cukru a uhlohydrátech a abyste si uvědomili subtilní, naprosto podceňované a zcela zlehčované nebezpečí obou těchto látek. Pokud by s Vámi život bez jídel s cukrem a moukou neudělal vůbec nic, potom jste skutečně neobyčejná stvoření mezi současnými civilizovanými lidmi a můžete se považovat za neskutečně šťastné.
Naše obvyklá strava nás nejenom činí nešťastně závislými a tím velmi lehce manipulovatelnými loutkami reklamních stratégů a nabídek supermarketů, ale přináší nám i nepohodu, nemoci a churavost, loupí nám životní energii, a s ohledem na náruživost, také naši individuální svobodnou vůli.
Jak to dělá? Co způsobují cukr a izolované uhlohydráty v našem těle? V tomto těle, které by se vlastně mělo smát, tancovat, skákat, běhat a milovat, a které nám nebylo dáno k tomu, abychom se šourali velkou část našeho života s obavami a bolestí, polykajíce pilulky, po lékařských praxích a nemocnicích?
Koloběh přirozeného cukru v těle. Zdravý cyklus cukru.
Co se tedy stane, když se cukr v těle rozpustí? Objeví-li se přirozený cukr ve zdravém těle, například ve formě plné hrsti třešní, které jste si v lačném stavu právě natrhali na sousedově stromě a které jste snědli, potom se stalo následující: třešně se po krátké cestě žaludkem ocitnou v tenkém střevě. To se postará nejprve o vstřebání (8) molekul cukru – latinsky též zvané glukóza (9) – což znamená, že projdou stěnou střeva a krví jsou transportovány k játrům. Vaše hladina cukru se před požitím třešní nachází na své základní hodnotě asi 80 až 100 mg na 100 ml krve. Pomalu (během 1 až 2 hodin) stoupne na asi 120 až 150 mg. Současně obdrží slinivka břišní povel, aby produkovala inzulín. Inzulín má za úkol hladinu cukru v krvi snižovat tak, aby se v průběhu asi 2 hodin opět pomalu dostala na původní hodnotu 80 až 100 mg. Inzulín bychom mohli přirovnat k přepravci palivového dříví. Přepravce inzulín transportuje dřevo k nejrůznějším buňkám orgánů, svalů a nervů, které z něj získají energii, „dřevo“ tedy spálí, aby mohly optimálně plnit své denní úkoly.
Tento druh glukózy, který je získán z ovoce, nepřichází NIKDY do těla čistý, VŽDY je doprovázen vitamíny, vlákninami a životně důležitými minerály. Tyto doprovodné látky působí jako brzdové zarážky na „nožkách glukózy“ a starají se o to, aby se molekuly cukru netlačily a pěkně pomalu po řadě přecházely do krve. Přirozenou glukózu si můžeme představit asi jako masivní, dobře uložené bukové dříví v příručních polínkách. Vzniká rovnoměrný a dlouho hořící oheň. Pokud ve všech orgánech „praská oheň“ a pokud v krvi přesto ještě zbývají polínka dřeva, pardon, glukózy, pak jsou tyto přebytečné části cukru (polínka dřeva) přepravcem inzulinem dopravena do jater. Zde jsou kusy dřeva přetvořeny do podoby slisovaných desek, protože palivo se dá v této podobě lépe uskladnit, nežli pouhá polínka dřeva.
Těmto „slisovaným deskám“ v lidském těle se říká glykogeny (10). Je to forma škrobu, která slouží jako zásoba pro hubené časy. Pokud nepřijdou vykalkulované dny hladu, skladové kapacity v játrech se brzy vyčerpají.
Problémové zóny
To by však nebylo tak zlé, protože by se na jiných místech v těle jednoduše postavily nové „skladovací haly“. Těmto „skladovacím halám“ říkáme též „problémové zóny“! Ale nejde tam skladovat škrob. Ten se proto přemění na tuk a přispívá k tomu, že bříško je zase o něco kulatější, vrchní část stehna ještě trochu tlustější, a že oblečení se nám celkově zdá stále užší.
Neobjeví-li se po třešních delší čas nic dalšího v žaludku, začne hladina cukru v krvi pomalu ale jistě klesat. Orgány, jako např. srdce, plíce, játra a mozek, průběžně odebírají glukózu (palivové dříví) z krve. Stále klesající hladina cukru v krvi je pro slinivku břišní signálem, poslat do krve „pracovní skupinu“ zvanou glukagon (11). Ona je, na rozdíl od našeho přepravce inzulínu, týmem, který je vyzbrojený velkými i malými sekyrami a pilami, a začne v játrech rozebírat „slisované zásobní desky“, aby je nyní mohla rozřezat na jednoduché palivové dříví pro orgány. Glukagon je tedy také hormon, který reguluje cukr v krvi, ale má opačné účinky než inzulín. Tímto způsobem se udržuje hladina cukru v krvi stále relativně konstantní, jelikož oheň v orgánech by nikdy neměl vyhasnout. Organismus se tak sám stará během delších postních časů o spolehlivý přísun paliva.
V časech nejvyššího vypětí, když se například objeví soused, mávající vidlemi, aby se vás zeptal, kamže se poděly všechny jeho třešně, potom potřebujete, případně vaše orgány, více energie než k trhání třešní či k sezení u stolu. Pro tyto zvláštní případy je glukagon jednoduše příliš pomalý, proto zaskočí a vypomůže kůra nadledvinek (12). Zde se vyprodukuje hormon adrenalin, který je známý tím, že tělo vybuzuje až k neuvěřitelným výkonům. Pod jeho vlivem se velmi rychle uvolní glukóza (cukr) z jater – a pokud to musí být, vymačká adrenalin z jater i poslední zbytky glukózy. Nyní má mozek dostatek síly na to, aby si mohl vymyslet vhodné výmluvy ohledně třešní, jako že to byli ptáci, nebo v nepříznivém případě – takové vidle by podle okolností mohly být nepříjemné – aby mohl vymyslet vhodné cesty k útěku. Také svaly jsou nyní připraveny a vyzbrojeny pro případný boj zblízka, stejně tak jako srdce, plíce a všechny ostatní zúčastněné orgány.
Později se opět dostaví klid, vy sníte nějakou maličkost (tentokrát ze své vlastní zahrádky, abyste šetřili nervy), hladina cukru v krvi stoupne, játra mohou opět uložit nové zásoby ve formě glykogenu… a koloběh může začít nanovo.
Nyní jsme poznali a naučili se rozumět přirozenému cyklu cukru v těle. Co se ale stane, když někdo patří k druhu lidí, kteří o třešně moc nestojí, nýbrž začínají den s několika krajíčky měkkého bílého chleba z vymleté mouky, který neobsahuje žádné vitální látky, a na něž si potom ještě tučně namažou marmeládu, která zpravidla obsahuje až 50 % rafinovaného průmyslového cukru? Co se stane potom? Jak probíhá cyklus rafinovaného cukru, a jaké jsou jeho zničující účinky na organismus?
Střevní flóra je do šesti týdnů zničena
V žaludku, kde si mnoho lidí pěstuje cukrováním bujný chov hub, se postará čistá izolovaná průmyslová glukóza o rychlé rozmnožení těchto příživnických spoluobyvatel. Pokud to nebyl váš první chleba s marmeládou, bude i ve vašem tenkém střevě panovat podobně trudná nálada jako v žaludku. Správná městská civilizovaná strava zvládne do 6 týdnů relativně úplně zruinovat intaktní střevní flóru. Alkohol, nikotin a medikamenty mohou tento čas ještě extrémně zkrátit. Rozvrácená střevní flóra se lehce pozná podle takových odstrašujících příznaků, jako jsou zápach z úst, nadýmání (a všemožné další zažívací potíže), náhlé nebo chronické vypadávání vlasů, mysteriózní změny na kůži jako svědivé vyrážky, nedefinovatelné červené body nebo něco podobného. Když už to jednou dojde tak daleko, často vám každé malé soustíčko přidá na váze, protože se už nic řádně nezpracuje a nestráví. Skoro všechno se pak jednoduše pouze rychle promění na tuk a někde v těle se dobře uloží.
Vitamín B1, hořčík, stopové prvky... ??? Chybí!
Avšak zpět k tenkému střevu, které se z cukrové moučné břečky nijak neraduje. Nejprve se shání po vitamínu B1, jelikož ho v chlebě s marmeládou nikde neobjeví. Jak by také mohlo, když se vitamín B1 nacházel ve vrchní slupce pšenice a v klíčku – oboje nyní chybí. Také v cukrové řepě jej bylo dost, ale také zde byla bohužel oddělena pouze jedna její část – cukr – a zbytek včetně B1 (a všech ostatních vitamínů B) byl zkompostován či zkrmen. Co nyní? V játrech by měl vitamín B1 mimo jiné spolu se stopovým prvkem manganem vytvářet trávicí enzymy pro tenké střevo, které potom všechny došlé uhlohydráty rozštěpí na „topná polínka“, glukózu.
Vzhledem k tomu, že v chlebu s marmeládou nenajdou játra ani stopu po manganu, budou nyní vyhledávat ve všech svých zásobnících obě tyto přísady (vit. B1 a mangan), a v případě nouze budou muset jít do svých železných rezerv. Pokud neobjeví vůbec žádný mangan, nastane kritický stav.
Nejen vitamín B1 potřebuje mangan, ale i slinivka břišní, produkující inzulín, trpí nedostatkem stopových prvků – a pak už prostě inzulín nevyrábí. Bez inzulínu však neustále stoupá hladina cukru v krvi, což je pro tělo brzy nebezpečné. Dochází k nevolnosti, zvracení a zvýšenému vylučování moči, dlouhodobě však může docházet až ke ztrátě vědomí a nakonec i k úmrtí následkem selhání krevního oběhu či ledvin. Mangan je obsažen v celistvém zrnu, v ořeších a tropickém ovoci.
Samozřejmě u snídaně uvedeného typu chybí ještě mnoho jiných minerálních látek. Když nedostatek jediné látky může mít tak pustošivé účinky, co se teprve může stát, když den za dnem nejíme nic jiného než nedostatečné, průmyslově vyráběné „potraviny“?
Vitamín B3 – lupič štěstí proti naší vůli!
Jelikož u izolovaných uhlohydrátů chybí celý komplex vitamínů B, platí to přirozeně i o vitamínu B3. Vitamín B3 ale nutně potřebujeme ke zpracování uhlohydrátů. V této souvislosti funguje jako zápalná jiskra (zvaná též kofaktor), která aktivuje enzymy, štěpící uhlohydráty. Bez vitamínu B3 nejsou schopny činnosti. Tělo si ale dokáže poradit! Vzpomínáte na zmíněné aminokyseliny, které dokázaly vykouzlit hormon štěstí – serotonin? Vyrobit z něj vitamín B3 je pro náš organismus hračka. Vitamín B3 lze tedy vyrobit. Ale – ouvej – kdo nám vyrobí serotonin? Kdo nám nyní zajistí naše štěstí??
„Tsunami“ několikrát denně!
Izolované uhlohydráty – bílá mouka a průmyslový cukr – nejsou nic jiného než komprimovaná glukóza. Chybí jim jednoduše vše. Též balastní látky, které byly v dostatečném množství obsaženy v třešních, chybí nyní ve chlebě s marmeládou.
Žádné balastní látky, žádné vitamíny a žádné minerální látky znamenají též: žádné brzdové zarážky na „nožkách glukózy“. Proto se nyní stane toto: glukóza se nekontrolovatelně nahrne do krve a vyvolá tam řádný cukerný šok. To ale nejsou žádná „dřevěná polínka“ (jako u přirozeného cukru), která se nyní dostanou do krve. Ne, jsou to vznětlivé piliny, které okamžitě vzplanou – a přicházejí v obrovském, nekontrolovaném množství, což by se v přírodě NIKDY nemohlo přihodit. U těchto pilin není možný žádný trvalý a útulný oheň, který by daroval teplo. Je to jako během sekundy vzplanuvší oheň sršící jiskrami a zrovna tak rychle hasnoucí. Místo zahřívajícího tepla a klidně pracujících orgánů nezůstane nic jiného nežli kopeček popela, zmatené vnitřnosti a totálně položené cukerné hospodářství organismu.
Stalo se toto:
Sotva se glukóza objeví v tenkém střevě, nastává tlačenice: ohromné množství glukózy se tlačí skrze stěnu střeva a vpadne do krevního řečiště. „Tsunami“ vyvolaná glukózou zaplaví v nejvyšším možném měřítku játra a postará se tak o absolutně výjimečný stav v těle. A to jen kvůli jednomu, zdánlivě zcela nevinnému chlebu s marmeládou!
Játra v nejvyšší nouzi
Játra, sám o sobě tak trpělivý a za každou pozornost vděčný orgán, nyní vypadnou zcela z konceptu, z rovnováhy. Mají nesmírné potíže dát do pořádku to, co přichází. Nadměrné množství cukru je šokuje, cizorodost cukru je zaráží – a diví se, že s proudem krve s cukrem nedorazila žádná potřebná vitální látka nebo nějaký stopový prvek. Pokud takovou „výživu“ přijímáme trvale, zpravidla máme játra zvětšená. Toto opatření ke zvýšení kapacity je pokusem jater o to, aby mohlo být přijato a zpracováno více cukru. Ale sotva si to mohou rozdat s takovým množstvím uhlohydrátů, jaké v dnešní době bývá zvykem konzumovat, a jejich potenciál se viditelně ztrácí. Pro jiné úkoly, jako je eliminace škodlivin a jedovatých látek z krve, již sotva mají sílu. Organismus se stává stále nemocnější, slabší a náchylnější k nemocem.
Po „tsunami“ následuje inzulínový šok
Vaše hladina cukru v krvi nyní rychle (během půlhodinky!!) dosáhne vrcholné hodnoty 150 až 180 mg. Skutková podstata zvýšeného obsahu cukru v krvi je dobře známá jako akutní nebezpečí života, a tak slinivka břišní vylučuje na tento hektický povel jater a v upřímném rozčilení příliš mnoho inzulínu. Inzulínový šok je tu!
Dopravě brání usazeniny bílkovin
Pokud nyní kromě denaturované stravy jako chleba s marmeládou máte zálibu i pro maso, vajíčka a mléčné produkty, potom v průběhu času vzniknou usazeniny bílkovin, které se usazují všude na stěnách vašeho krevního řečiště. Tato zúžení drah působí nepříznivě jako překážky v dopravě. Ani inzulín ani jiné putující látky nemohou projít obvyklou rychlostí a na své místo působení se tudíž dostanou až s náležitým zpožděním. Po celou dobu, dokud se potřebný inzulín probojovává úzkými cestami, dostává slinivka břišní nepřetržitě další a další žádosti, aby konečně poslala ten inzulín. Proto se vylučuje inzulín do krevního řečiště tak dlouho, než konečně dorazí první konvoj inzulínu na místo a než začne s nakládáním a transportem molekul glukózy. Jakmile je první konvoj naložen a odtransportován, dotrmácí se další a další plně naložené „náklaďáky inzulínu“. Všechny nabírají cukr a dopravují jej z krve do tělesných buněk a do orgánů.
Hořčík a vápník – látky pro všechno – proti cukru žádná šance!
Dovnitř do buňky orgánů smí pouze ty látky, které se mohou „prokázat“. Tyto pasy jsou kontrolovány dvěma minerálními látkami: hořčíkem a vápníkem. Teprve když obě tyto látky uznají „pas“ jako platný, smí vstoupit ten, který klepe na dveře buňky, v našem případě náklaďák s nákladem plným „pilin“ (inzulín naložený glukózou). Bez hořčíku by také těžko mohl být glykogen („slisované zásobní desky“) později proměněn zpět na glukózu („dřevěná příruční polínka“).
Vápník: bodyguard buněk
Vápník má u „dveří buňky“ ten hlavní úkol, aby odmítl vstup jedovatým a škodlivým látkám. Pokud je průběžná hladina vápníku v organismu optimální, nemají zbytky pesticidů, těžké kovy ze zubních výplní nebo jedy ze životního prostředí ani tu nejmenší šanci se do buňky dostat.
Nekonečný úbytek vápníku díky cukru
Vápník se ale bohužel spotřebuje pro zcela jiné účely, takže na hlídání dveří mu už nezbude čas. Při přeměně glukózy na energii vznikají totiž v buňce kyseliny. Tyto by v normálním případě měly být neutralizovány určitým enzymem, který obsahuje vitamín B1. Ale vitamín B1 je ve špatně živeném těle nedostatkovým zbožím a tak kyseliny vesele cirkulují v těle a činí je „pořádně kyselým“. V tom případě musí molekuly vápníku chvátat na místo, aby na sebe navázaly všechny ty kyseliny, aby bylo možno je odstranit. K tomu účelu musí být vápníkoví hlídači dveří odveleni. Když jich není dostatek, musí být rozpouštěny celé jednotky vápníku z kostí, zubů a ze stěn cév.
Příjem vápníku může být blokován již díky takovým stavům, jako je pocit plnosti a plynatosti v břiše, takže lidská těla živená průmyslovou výživou vykazují velký nedostatek tohoto minerálu. Organismus musí potom činit sebevražedná rozhodnutí jedno za druhým, aby mohl přežít alespoň tento okamžik. Ale pouze tehdy, pokud se brzy dostane tělu plnohodnotné výživy, zůstane člověk bez těžce doléhajících následků. Jinak jej čeká to, co expert na odkyselení Peter Jentschura nazývá „civilizatózou“, tedy celá paleta tzv. civilizačních nemocí.
Cukrový náboj!
Jaké je pokračování koloběhu průmyslového cukru? Inzulín vyprodukovaný v přebytku mezitím zvládl práci, krev je očištěna od přebytečného cukru, v orgánech a buňkách plane divoký oheň sršící jiskrami. Člověk se v tu chvíli cítí silně nabitý (přeenergetizovaný). To je tzv. „cukrový náboj“. Ale ohně brzy uhasnou a původní vysoká hladina cukru v krvi se rychle řítí dolů, a ta dosáhne jen asi 1,5 hodiny po cukrové špičce rekordní hloubky asi 50 mg.
A poté „cukrové blues“
Pokud jste tedy posnídali kolem deváté hodiny, vysvětluje to „díru o 11. hodině, nazývanou též ‚cukrové blues‘“. Tato nejnižší hodnota se může udržet až 2 hodiny nebo i déle. Cítíte se přitom zcela vyčerpaně a nejraději byste se na chvíli natáhli. Je tomu tak proto, že tak nízký obsah cukru v krvi není pro váš organismus o nic méně alarmující nežli nakrátko dosažený vrchol cukru. Na základě akutního nedostatku energie musíte být nyní „uvedeni do klidu“. Tento nedostatek cukru se nazývá hypoglykémie.
Hypoglykémie je plně na vzestupu
S tímto syndromem v žádném případě nejste sami, naopak jste dokonce plně „v trendu“! Podle odhadu lékařů se jedná o aktuální nemoc národa, jíž trpí permanentně nebo sporadicky každý druhý člověk (po dnech s nadměrnou spotřebou cukru nebo uhlohydrátů, např. o vánocích). Jelikož všechny orgány a především mozek jsou závislé na permanentním zásobování glukózou, vede již relativně lehká hypoglykémie ke škodám na orgánech a na tělesných buňkách, déle trvající vede až ke stupňujícím se poškozením mozkové činnosti.
Akutní symptomy jsou velmi individuální: možné je pocení, tlukot srdce, pocity velkého hladu a stavy úzkosti a strachu. Ale také noční můry poukazují na noční hypoglykémii, např. po „dobrůtce“, kterou si dáme před spaním, aby se nám dobře usínalo. Poruchy vidění a řeči, nejistá chůze, duševní zmatenost a poruchy cítění jako podrážděnost, pesimismus, agresivita nebo nevhodně se objevující bláhovost zakončují tento seznam. V extrémních případech může nastat i ztráta vědomí, upadnutí do hypoglykemického komatu.
Začarovaný kruh
Nežli glukagon ze slinivky břišní stačí z „lisovaných desek“ (glykogenu) v játrech opět vyrobit lehce transportovatelná „dřevěná polínka“ (volně použitelnou glukózu), čímž dá k dispozici novou energii, trvá jak známo ještě nějakou chvíli – vzpomínáte si na zúžení „dopravních cest“? Tak jako předtím u inzulínu, je nyní požadováno příliš mnoho glukagonu, jehož následný nadbytek v krvi si opět bude vyžadovat inzulín.
Pokud by následovala strava bez izolovaných uhlohydrátů a bez cukru, bylo by tělo všeobecně schopné nastolit opět rovnováhu. Pokud si ale nyní – protože se po své snídani z chleba a marmelády na úsvitu dne nemůžete odebrat na několik hodin do závěsné rohože – při návalu hladu nebo únavy vezmete další denaturovaný zákusek, abyste svému tělu dopřáli novou „dávku cukru“, vystřelí vaše hodnota cukru zase do závratných výšin.
U mnoha lidí se hladina cukru v krvi mnohokrát za den tímto způsobem vybudí – a pravidelně následujícímu poklesu energie ve formě příliš nízké hladiny cukru v krvi musí tělo čelit na účet svého glykogenu uskladněného v játrech. Veškeré „lisované desky“ musí být rozsekány na kousky. Také kofein v kávě nebo cigareta vybičují organismus a ten se tím dostává do stavu neúnosného trvalého stresu, což na vás dříve či později zanechá své stopy.
Děti – milovníci sladkostí!
Obzvláště děti jsou postihovány nedostatkem cukru v krvi. Ještě častěji než dospělí žijí pokud možno nejraději ze sladkostí, pokrmů z těstovin, sladkých nákypů, pudinků a podobně. Takové děti jsou buď duchem nepřítomny a stále unavené, nebo jsou nervózní a přehnaně čilé (jinými slovy: hyperaktivní!!). Mnohé děti si stěžují na bolesti hlavy, nedefinovatelné bolesti břicha a mnohé trpí sporadickými závratěmi či případy mdloby. Změna stravy se většinou v krátké době postará o proměnu dítěte ve vyrovnaného jedince bez potíží.
Zpátky k vám: pokud vaše jídelní návyky nenechají vašemu tělu jinou možnost, tělo se brzy rozhodne podle svého založení a svého všeobecného stavu pro jeden z extrémů: buď budete od té doby patřit k lidem chronicky postiženým hypoglykémií, budete se probouzet s hodnotou cukru v krvi často menší než 30 mg, budete rozlámaní a nebudete lační po konverzaci – nebo budete patřit do rodiny hyperglykemiků, přičemž vaše hladina cukru v krvi v prvních hodinách po odpovídajícím jídle vzroste až na 240 mg, aby potom v průběhu příštích dvou hodin opět rychle poklesla na výchozí hodnotu asi 100 mg. Oba tyto stavy se od sebe, viděno zvenku, budou sotva odlišovat.
Tajemství zvýšené náchylnosti k „infekčním nemocem“
V obou případech rapidní pokles hladiny cukru v krvi extrémně oslabuje odolnost dotyčného člověka. V tomto stavu je člověk obzvláště náchylný k chorobám jako je nachlazení, bolesti v krku, chřipka, bronchitida, zápal plic – a dokonce i dětská obrna.
Nejlepší pojistka proti nemocem: Zabraňte hypoglykémii (nedostatku cukru v krvi)!!
Americký lékař dr. Benjamin Sandler vypozoroval, že v případě sklonu k hypoglykémii je třeba zabránit budoucímu klesání hladiny cukru v krvi pod základní hodnotu – pak je člověk imunní vůči všem těmto nemocem a stavům!! (S výjimkou případů, kdy je člověk v horké léčivé fázi po zotavení se z nějakého konfliktu – pozn. překl.)
Jinými slovy: základní obsah cukru v krvi (80 až 100 mg na 100 ml krve) chrání tělo jako nepřekonatelná bariéra proti nemocem. Ale nikoli pouze nízká výška hladiny cukru v krvi má oslabující účinky, rozhodující je především délka tohoto stavu. Čím déle se udrží, tím náchylnější se člověk stává a tím těžší průběhy nemocí, které nás v této fázi „napadnou“. (Viz GNM dr. Hamera, stresy z nevyrovnané hladiny cukru v krvi prohlubují naše biologické konflikty a naši disharmonii jako vnitřní příčinu nemocí – pozn. překl.)
Cesta do dětství
To, co způsobuje, že nemocnost dodatečně stoupá, je tělesné přetěžování. Pokud už nejste dítě, vzpomeňte si na doby, kdy jste jím ještě byli: stále na nohou, především v létě. Na kole, na kolečkových bruslích či na fotbale. Jako posilnění na cestu jste měli sušenky, limonádu, občas žvýkačku nebo zmrzlinu.
Po divoké jízdě na kole přes drny a kameny dorazíte s přáteli ke koupališti a skočíte do vody, abyste se ochladili (je asi tak 35 °C ve stínu). Řádíte a hulákáte, dokud nejste K. O. Ve stínu někdo opět vybalí pytlík plný tabulek čokolády, společně se nacpete a pijete k tomu limonádu. I přes okolní vedro vám najednou začne být zima a jen s námahou dorazíte domů. Něco jste si „uhnali“! Bolí vás hlava, v břiše vám burácí a maminka zjistí teplotu. Co se stalo?
Všimni si: sport + cukr + chlad = nebezpečí v dohledu
Vaše velká tělesná aktivita spotřebovala všechny molekuly glukózy v krvi, které byly k dispozici. Žádné další „polínko“ nebylo v dohledu. Obzvláště buňky svalů spotřebovaly velké množství paliva. Všechny „lisované desky“ (zásoby glykogenu) ve vašich játrech musely být rozštípány na polínka (glukózu) a musely být dány k dispozici právě svalům. Zvýšené pocení odplavilo mnoho vašich spoře uložených zásob minerálních látek. Svou žízeň jste utišili sladkými nápoji nebo zmrzlinou. Jeden inzulínový šok za druhým.
Nejen nadměrně namáhavá práce svalů, ale i přehnaný konzum cukru a uhlohydrátů krátce či dlouhodobě způsobuje pokles hladiny cukru v krvi pod základní hodnotu. Obé dohromady plus dodatečné zatížení náhlým ochlazením – studená voda, studené nápoje, studená zmrzlina – nejenom že vedou právě tak k dramatickému poklesu hladiny cukru v krvi, nýbrž také k tomu, že člověk v tomto nebezpečném poklesu obzvláště dlouho setrvává.
To znamená, že rezervy jsou vyčerpány, játra uvolňují jen velmi nerady nejposlednější zásoby pro dobu nouze a horečnatě pátrají po tuku, který by mohl být případně přeměněn na glukózu. Nedostatek minerálů jako vápníku, hořčíku, stopových prvků, stejně jako komplexu vitamínů B způsobí, že v těle toho již málo probíhá bez zádrhelů a že sportovní aktivity, které by měly být chvályhodné, mohou mít ohrožující účinky. Hladina cukru v krvi se poté jen velmi pomalu dostává ze své dlouhé hypoglykemické epizody.
Pozvání jistých bytůstek...
V oslabeném a nechráněném organismu má dostatek času rozšířit se kdejaká nemoc. V předešlé dlouhé fázi hypoglykémie muselo mnoho buněk orgánů velmi, velmi dlouho čekat, než se k nim dostala opět další dávka glukózy. Především pro mozek a nervové buňky byla tato doba nesnesitelně dlouhá! Některé nervové buňky téměř vyhladověly, a ve svém úsilí navázat kontakt s doplňkovým krevním řečištěm, které by případně mohlo mít ještě glukózu, se zvětšily a rozšířily, nabobtnaly. Ale i kdyby to bylo korunováno úspěchem, sama jejich schopnost zužitkovat ulovenou glukózu se zmenšila o 60 %, protože jejich vnější stěna se rozšířila do té míry, že se změnila její přirozená konzistence. Nervy jsou „na dně“, jsou nanejvýš vznětlivé a náchylné k nemocem. Náchylné také k nebezpečným chorobám a symptomům, které postihují centrálu nervového systému (mozek a míchu), jako např. různé stavy ochrnutí.
Neříkám, že vás nevyhnutelně musí postihnout něco takového, ale říkám, že jste náchylní k nemocem.
Tímto přeji všem čtenářům a čtenářkám hodně štěstí při odpírání si cukru (je-li to nutné) – je to ten první a nejdůležitější krok při znovunastolení tělesné pohody a mladistvé energetické úrovně bytí. Nejde o to vzít vám radost, nýbrž o to, abyste v sobě objevili, že tím opravdová radost teprve začíná... 🙂
- Krystalický cukr: Cukr, který se ve srovnání s přirozeným cukrem (např. z ovoce) nenachází ve své původní přirozené molekulové vazbě (spolu se stopovými prvky, minerály…), z níž byl rozpuštěn, izolován, krystalizován – nazývaný též rafinovaný, průmyslový, konzumní cukr.
- Izolované uhlohydráty: bílá mouka, cukr krystal, produkty ze škrobu. Uhlohydráty se izolují z přírodních produktů jako obilí, řepa cukrovka nebo kukuřice. Balastní látky, vitamíny a minerály skončí jako odpad nebo jako potrava pro zvířata. Uhlohydráty: chemická vazba, která obsahuje uhlík, vodík a kyslík.
- Vymletá mouka: mouka, v níž chybí klíček, stejně jako vrchní slupka zrna. Nazýváme ji také bílou moukou. A je úplně jedno, jestli se jedná o mouku ze pšenice, žita či špaldy. Na označení typu (např. typ 405 nebo 1050) se dá poznat, jak světlá mouka je. Čím nižší je typizované číslo, tím méně minerálů, vitamínů a stopových prvků v ní je. Typ 405 je nejnižší číslo a označuje se jím ta nejsvětlejší mouka.
- Mondamin: izolovaný škrob z kukuřice.
- Serotonin: hormon, který se vytváří převážně v mozku a který funguje jako látka, přenášející informace.
- Gluteny: bílkovina z obilí, zvaná též lepek.
- Hybrid: z řeckého „hybrida“. Výsledný kříženec z křížení mezi dvěma různými rostlinnými nebo zvířecími druhy, sám většinou neplodný.
- Resorpce (vstřebávání): Příjem výživných látek skrze – mj. – střevo. Z lat. „sorbere“: srkat, polykat. Sorpce: příjem rozpuštěných látek nebo plynů. Resorbovat: vysát, strávit.
- Glukóza (řecky glykys): hroznový cukr, takzvaný jednoduchý cukr, který spolu s fruktózou (ovocný cukr, též jednoduchý cukr) tvoří známý průmyslový či konzumní cukr. Jednoduchý cukr: cukr složený z jedné molekuly cukru.
- Glykogen: zásobní forma cukru v těle. Polysacharid tvořený molekulami glukózy. Je podobný škrobu, který tvoří zásoby v rostlinách.
- Glukagon: Látka, která ze zásobního škrobu glykogenu vytváří opět jednoduchý hroznový cukr (řecky glykys – hroz. cukr, přípona „-gon“: „vytvořený z“. Peptidový hormon tvořený v Langerhansových ostrůvcích ve slinivce břišní. Má opačné účinky než inzulín.
- Kůra nadledvinek: Obě asi 5 g těžké nadledvinky sedí na obou ledvinách jako čepičky. V jejich kůře se tvoří různé hormony, mj. kortizon.
Přeložily: J. Valentová a Namu